آموزشی ابزار دقیق فشار

گیج فشار و گیج دما در صنعت کمپرسور سازی

نگاهی ویژه به گیج فشار و دما کمپرسور سازی

در ساخت کمپرسور از تجهیزات ابزاردقیق مختلفی استفاده می شود که مهمترین آنها گیج فشار و دما در کمپرسور سازی هستند که در این پست به صورت کاملا کارشناسانه به بررسی آنها می پردازیم.

هوای فشرده در طیف وسیعی از فرایندها به کار می رود. برای اطمینان از عملکرد و افزایش طول عمر کمپرسورهای هوا، این واحدها برای نظارت و کنترل بر فشار و دما نیاز به تجهیزات ابزار دقیق دارند. در بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده از هوای فشرده امری بسیار مهم می باشد.

کاربردهای هوای فشرده:

  •  باد کردن لاستیک و ماشین آلات
  • تمیز کردن ماشین آلات و سطوح صنعتی
  • فراهم کردن هوای قابل تنفس برای آتش نشانان و غواصان

استفاده اصلی از کمپرسورهای هوا برای ماشینهای قدرت ، موتورها و ابزارها است. بنابراین جای تعجب نیست که بازار جهانی کمپرسور هوا بزرگ و به سرعت در حال رشد است: بیش از ۳۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ و پیش بینی می شود سالانه تا سال ۲۰۲۵ ۳٫۸٪ سالانه گسترش یابد.

انواع کمپرسور هوا

دو نوع متداول کمپرسور هوا کمپرسورهای پیستونی و کمپرسورهای پیچی هستند که در واقع عملکرد آنها به این شکل است که هوای محیط را گرفته ، آن را به حد مطلوب فشرده می کند و آن را برای تأمین انرژی یک قطعه تجهیزات تحویل می دهند.

  • نوع متداول تر ، کمپرسورهای پیستونی شامل میل لنگ (معمولاً توسط موتور الکتریکی رانده می شود) ، میله ، سیلندر ، پیستون و سر شیر را به هم متصل می کند.
  • کمپرسورهای پیچی دارای دو پیچ هستند که به موازات پروفیل های پیچ در هم قرار گرفته اند. پیچ ها محورهای مخالف دارند بنابراین هوا در یک جهت خاص فشرده می شود. از بین این دو نوع ، کمپرسورهای پیچی هوای بیشتری را تحویل می دهند.
مطالعه مطلب  راهنمای انتخاب دیافراگم سیل

برای جلوگیری از افت فشار که گاهی منجر به توقف در عملیات شود،بسیاری از کمپرسورها با مخزن متصل به همراه هستند تا از جریان مداوم هوا در فشار مناسب اطمینان حاصل شود.

محصولات WIKA برای تولید کنندگان کمپرسور هوا

برای حداکثر کارایی و ایمنی ، کمپرسورهای هوا نیاز به نظارت مستمر فشار و دما دارند. WIKA طیف وسیعی از محصولات با کیفیت بالا را برای تولید کنندگان کمپرسور هوا ارائه می دهد:

معرفی بهترین محصولات گیج فشار و دما کمپرسور سازی

گیج فشار در صنعت کمپرسور سازی

مدل مانومتر ۱۱۱٫۱۰ و گیج فشار ۱۱۱٫۱۲ این گیج ها دارای بوردون تیوب هستند و فشار وارده را از طریق عقربه نمایش می دهند.

به کمک طراحی ماژولار آنها ترکیبات مختلفی از مواد همچون اتصالات فرآیند ، اندازه های صفحه مختلف و گستره متنوعی از دامنه مقیاس را فراهم می کند.

ترانسمیتر مناسب کمپرسور ها

ترانسمیتر O-10 برای فرآیندهای بسیار مختلف و انواع مختلفی از اتصالات فرآیندی و الکتریکی ، دامنه فشار و سیگنال های خروجی است.این مدل از ترانسمیتر ویکا با دارا بودن واحدهای بین المللی و تاییدیه های مربوطه برای هر دو بازار آمریکای شمالی و اروپا ، به ویژه تقاضای بازار جهانی مناسب است.

گیج دما در صنعت کمپرسور سازی

ترمومتر مدل TF53 ایده آل برای اندازه گیری دمای سیال مایع و گاز از ۵۰- درجه سانتی گراد تا ۲۵۰+ می باشد و مدل استاندارد آن برای فشار بالای ۵۰ بار گزینه بسیار مناسبی می باشد.

امکان نصب آسان به کمک کانکتورهای این مدل فراهم شده است. همچنین ترمومترهای TF35 قابلیت این را دارند که به کمک ترموول که از جنس استیل و یا برنجی می باشد مستقیما به فرآیند متصل شوند.

مطالعه مطلب  روتامتر مزایا و معایب و کاربردها

محصولات بسیار متنوع سوییچ های اندازه گیری دما ویکا در کمپرسورهای هوا شامل  TFS35و TFS135می شود.

دیسک دوتایی این سوئیچ ها هنگامی که به درجه حرارت تعیین شده سوئیچینگ (NST) می رسد، خاموش می شود. هنگامی که دیسک خنک می شود به دمای تنظیم مجدد تنظیم (RST) سوئیچ به حالت اصلی خود باز می گردد. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد تجهیزات ، هر دو مدل برای محدود کردن دما بسیار مفید هستند.

TSF35 برای سوئیچینگ ولتاژ تا ۴۸ ولت بالا می رود و دارای طراحی نرمالی اوپن و نرمالی کلوز  طراحی شده است.

کالای مشابه

Leave a Comment