Temperature Sensor
سنسور

سنسور دما Temperature Sensor

برای اندازه گیری دما نیاز به سنسور دما میباشد که با توجه به رنج و نحوه اندازه گیری دما از سنسور های دمای مختلفی استفاده میگردد . سنسورهای دما به چند دسته کلی تقسیم میگردند که در زیر به آنها اشاره شده است :

۱- silicon bandgap temperature sensor

از این نمونه سنسورهای دمای سیلیکونی که از به خاطر ماهیت ثبات سیلیکون متبلور از ثبات خوبی برای اندازه گیری دمای محیط برخوردار میباشند بیشتر در تجهیزات الکترونیکی استفاده میشوند و با قیمت بسیار پائین برای مصارف گوناگون در رنج دمائی منفی ۳۰ تا ۱۲۵ درجه سانتیگراد با دقت یک تا دو درجه مورد استفاده قرار میگیرند و به ازای هر درجه افزایش خروجی میلی ولتی آنها افزایش پیدا میکند .

سنسور دمای سیلیکونی

۲-Thermistors

ترمیستورها یکی دیگر از سنسورهای دمائی رایج و ارزان میباشند که بر اساس تغییر مقاومت مواد سرامیکی و پلیمری ساخته شده اند و به دو گروه PTC و NTC دسته بندی میشوند .

مقاومت ترمیستور یا سنسور دمائی PTC با افزایش دما بیشتر و در ترمیستورهای NTC کاهش میابد . محدوده دمائی سنسور دمائی ترمیستور از منفی ۹۰ تا ۱۳۰ درجه میتواند باشد و در بیشتر سردخانه ها از NTC استفاده میگردد .

سنسور دمای ترمیستور

۳- Resistance temperature detectors (RTDs) یا Thermo Resistance

ترمورزیستنس یا RTD نمونه صنعتی تری از سنسورهای دما دقیق میباشند که در صنعت به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند . با اینکه مکانیزم اندازه گیری دما در ترمورزیسنسها با ترمیستورها یکی میباشد و بر اساس تغییرات مقاومت در برابر تغییرات دما کار میکنند ولی ترمورزیتنسهای از سیمهای موئی بسیار نازک فلزات با خلوص بالا نظیر پلاتینم ‏، نیکل ، و مس ساخته میشوند و دارای دقت بیشتر و رنج وسیعتری میباشند .

این سیمهای نازک معمولا بر روی قطعه ای سرامیکی و یا شیشه ای پیچیده شده اند و به خاطر موئی بودن سیمهای بایستی روی آنها به وسیله مواد پوشید گردد . معروفترین نمونه سنسورهای دمائی RTD در صنعت PT100 میباشد که با ضریب دمائی مثبت در صفر درجه سانتیگراد از خود ۱۰۰ اهم مقاومت نشان میدهد و با افزایش دما به صورتی قابل پیشبینی و خطی مقاومت افزایش میابد .

سنسور PT100

۴- Thermocouple

ترموکوپل مهمترین سنسور دمائی صنعتی است و با توجه به مکانیزم ساده و پوشش رنج وسیعی از گستره دمائی بسیار در صنعت پر کاربرد است . اساس کار ترموکوپل تولید ولتاژ در محل اتصال دو فلز متجانس در اثر گرمایش است . سرعت عکس العمل بالا و دقت قابل قبول از و همچنین امکان اندازه گیری دماهای بالا تا ۱۷۰۰ درجه از دلایل عمده استفاده از ترموکوپل در صنایع مختلف میباشد .

سنسور دمائی ترموکوپل در تایپ های K , T , J , E , R , S , B رایج تر میباشند و بسته به رنج اندازه گیری از آلیاژهای مختلف مورد ساخته و کالیبره میشوند .

ترموکوپل

۵- Infrared temperature sensor

سنسور دمای اینفرارد نظیر ترمومتر اینفرارد یا صورت غیرتماسی و با تابش گرمائی که اصطلاحا تابش جسم سیاه نامیده میشود کار میکنند .از آ‌ن جائی که برای هدفگیری جسمی که میخواهید دمای آن را اندازه گیری کنیم در فاصله زیاد باید از پرتو لیزر استفاده نمود اصطلاحاً این سنسور های دمائی را لیزری نیز میگویند از مزایای این سنسورهای سرعت عکس العمل بسیار بالا و قابلیت استفاده برای دماهای بسیار بالا میتوان نام برد .

سنسور اینفرارد دما

کالای مشابه

Leave a Comment